Brisbane Boys College 1st VIII rowing crew break a 19-year drought to win GPS rowing’s ultimate prize, the O’Connor Cup, Head of the River open eight division one.

The Crew overcame race favourites Anglican Church Grammar School in the last 500m to win with a margin of 1.58 seconds.

BBC head of co-curricular Mark Pavone praised the support of coaches and the BBC rowing community when addressing the win.  “There is a huge amount of sacrifice by the whole community which sits behind them and supports them,’’ Pavone said.

Anglican Church Grammar School who has the largest rowing program of the 7 participating schools didn’t walk away empty-handed claiming the prized Old Boys Cup.  A tribute to the depth of its rowing program.

Head of the River result – Saturday 13 March, 2021, Wyaralong Dam.

Race 24    BO8+D1 Final
1st X8 Brisbane Boys
Sam Crook, Nicholas Munro, Oliver Milne, Robert Atkinson, Robbo Robertson, Toby Macpherson, Lex Tucker, Monty Martin, Cox: Lachlan Maclean
6:05.78
2nd X7 ACGS
Hamish McAdam, Keaton Payne, Harry Nott, Lawson McCamley, Alexander Kerr, Charlie Brosnan, Cooper Jenkins, Samuel Fletcher, Cox: Jake Porter
6:07.36
3rd X6 Gregory Terrace
Samuel King Koi, Henry McCluskey, Felix Lewis, Pat Murphy, Campbell Wright, Joseph Liddy, Angus Munn, Mitchell McGeever, Cox: Tom Coogan
6:12.14
4th X5 The Southport School
Jock McCormack, Dougal Jones, Hunter Dalzell, Mitchell Nelson, Levi Bradnam, George Collins, Harry Ward, Oliver Watson, Cox: Lockie Mactaggart
6:14.10
5th X10 Brisbane Grammar
Alexander Kennedy, Thomas Doe, Oscar Akhavan, William Addis, Thomas Fennon, Andrew Weightman, John Morrissey, James Crilly, Cox: William Shaw
6:14.63
6th X9 Nudgee
Harry Dixon, Griffin Schostakowski, Harry Reid, Connor Martin, Rodin Martin, Jake Gilmore, Harry McKeown, Jonah Nelson, Cox: Darcy Carmody
6:17.20
7th X4 Brisbane SHS
Annan Waller, Jackson Martin, Ningcheng Wang, David Bian, Liam Humphrey, Moss Murphy, Matthew Brosnan, Tom Gadalof, Cox: Flynn Devoy
6:28.81